Kategoriler
Web

WordPress Formları ile Ödeme Yöntemi Seçimi Yapmak

Kullanıcılarınızın WordPress formu ile ödeme yöntemleri arasında seçim yapmasına istiyor musunuz?

Müşterilerinizin tercih ettikleri ödeme yöntemini seçmelerine izin verdiğinizde, web siteniz güven oluşturacak ve dönüşümleri artıracaksınız.

Bu makalede, kullanıcılarınızın WordPress formlarınızda bir ödeme yöntemi seçmesine olanak tanıyacağınızı göstereceğiz.

Kullanıcıların WordPress Formunuzda Bir Ödeme Yöntemi Seçmelerine Nasıl İzin Verilir?

WordPress’te Neden Birden Fazla Ödeme Yöntemi Sunmalısınız?

PayPal ve kredi kartları, çevrimiçi alışverişlerde ödeme yapmanın iki popüler yoludur. Paypal ülkemizde ödeme yöntemleri arasında değildir fakat iyzico nun şirket oluştur ve kolay kullanılabilir yapısını sitenize bir form, bir plugin eklentisi ile ekleyebilirsiniz. Her birinin artıları ve eksileri vardır ve ziyaretçilerinizin zaten birini veya diğerini tercih etmesi muhtemeldir.

Bu nedenle, WordPress web sitenizde ürün veya hizmet satıyorsanız veya bağış istiyorsanız, ziyaretçilerinizin tercih ettikleri ödeme yöntemini kullanmalarına izin vermeniz önemlidir.

Çevrimiçi ödemeleri kabul etmek için alışveriş sepetiyle eksiksiz bir çevrimiçi mağaza kurmanız gerekmez . Tek ihtiyacınız olan, çeşitli ödeme seçenekleriyle basit bir çevrimiçi sipariş formudur.

Bu, özellikle tek bir ürün satıyorsanız, hizmetler için ödeme kabul ediyorsanız veya bir amaç ve hayır kurumu için para topluyorsanız çok mantıklıdır.

Ödemeleri güvenli bir şekilde kabul edebilmeniz için web sitenizde HTTPS/SSL’yi etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, WordPress siteniz için nasıl ücretsiz bir SSL sertifikası alacağınızla ilgili kılavuzuna yotube.com ad kısa bir araştırma yaparak ulaşabilirsiniz ve takip edebilirsiniz.

Bununla birlikte, web sitenizde nasıl birden fazla ödeme seçeneği sunabileceğinize bakalım.

WordPress’te Ödeme Formu Nasıl Kurulur

Yapmanız gereken ilk şey, WPForms eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir . Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzlarına bakın .

WPForms, WordPress için en iyi sürükle ve bırak form oluşturucu eklentisidir . Tam etkili bir e-ticaret platformu veya alışveriş sepeti eklentisi ile uğraşmadan basit bir sipariş formu veya bağış formu oluşturmanıza olanak tanır. En etkili, kolay kullanılır bir wordpress eklentisidir. Bunlar sitenizdeki etkileşimi arttırmada size yardımcı olacaktır. WpForms sürükle bırak özelliği ile birlikte gelir.

Ücretsiz bir Lite sürümleri olsa da , ödeme eklentilerine ve sipariş formu şablonuna erişmek için Pro planlarına ihtiyacınız olacak . WordPress içinden eklentiler > yeni ekle diyerek bu eklentileri ilk önce test edin, doğrudan satın almayın. Ama sakın illegal bir eklenti kurmayın. Ödeme sayfasında yapılacak hatalı bir aktivite ödemelerin sizin hesabınız yerine başkasının hesabına aktarılmasına sebep olabilir.

Etkinleştirmenin ardından, lisans anahtarınızı girmek için WPForms » Ayarlar sayfasını ziyaret etmeniz gerekir . Bu bilgiyi WPForms hesap alanınızda bulabilirsiniz.

wpforms ödeme yönetimi

Ödeme Platformlarını WPForms’a Bağlama

Ardından, WPForms’u kullanmayı planladığınız ödeme platformlarına bağlayacağız. Bunu yapmak için WPForms » Eklentiler’e gitmeniz ve ödeme eklentilerini yüklemeniz gerekir.

Bir kez orada, PayPal Standart Eklentisine gitmeniz ve ardından Eklentiyi Yükle düğmesine tıklamanız gerekir. Ama buform eklentisini kurarken iyzico seçeneğini wordpress e eklerken seçeneklerde olmayabilir, bunu sağlamak için seçenek çıkacaktır. Doğru kurulduğundan emin olmak ve test etmek gerektiğini unutmayın.

PayPal Standart Eklentisine Aşağı Kaydırın ve 'Eklenti Yükle' Düğmesine Tıklayın

Eklentinin yüklendiğini ve etkinleştirildiğini belirten bir mesaj göreceksiniz ve düğmedeki metin Devre Dışı Bırak olarak değişecektir.

PayPal ve iyzico hesap ayrıntılarını kolaylıkla youtube kanallarında bulabilirsiniz.

Ayrıca kredi kartı ödemelerini kabul etmek için bir eklenti yüklemeniz gerekecek. WPForms, Stripe, Square ve Authorize.net’i destekler. Bu eğitim için Stripe’i kuracağız, ancak diğer iki platformu kurma adımları benzer.

Stripe Eklentisine gitmeniz ve Eklentiyi Yükle düğmesine tıklamanız gerekecek.

Eklenti Yükle Düğmesine tıklayın

Eklentiler yüklenip etkinleştirildikten sonra, WPForms’u Stripe hesabınıza bağlamanız gerekir. Yani bir hesap açmanız gerekiyor.

Bunu yapmak için WPForms » Ayarlar sayfasına gidin ve ‘Ödemeler’ sekmesine tıklayın. Bundan sonra, ‘Stripe ile Bağlan’ düğmesini tıklayarak Stripe hesabınızı bağlamanız gerekecektir.

Şerit Düğmesiyle Bağlan'a tıklayın

Bir sonraki ekranda Stripe e-posta adresinizi girebilir ve ‘İleri’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Stripe E-posta Adresinizi Girin

Bu yapıldıktan sonra, Stripe şimdi hesabınıza giriş yapabilmesi için şifrenizi isteyecektir.

Giriş yaptıktan sonra Stripe hesabınızı seçebilir ve ardından ‘Bağlan’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Web Sitenizi Seçin ve Stripe ile Bağlayın

Ardından, WPForms Ödeme ayarları sekmesine geri yönlendirileceksiniz. Hesabınızın başarıyla bağlandığından emin olmak için Şerit ayarları altındaki Bağlantı Durumu ayarlarına gidebilirsiniz.

Yeşil bir onay işareti gördüğünüzde, Stripe hesabınızın artık WPForms ile yayında olduğu anlamına gelir. Devam edin ve ayarlarınızı kaydetmek için ‘Kaydet’ düğmesini tıklayın.

Stripe Hesabınızı Başarıyla Bağladı

WPForms artık kredi kartı ödemelerini kabul etmeye hazırdır. Yurtdışı ödemeleri alan bir site oluşturacaksanız doğru yoldasınız demektir. Hayır ben yurtiçi ödemeleri alacağım diyorsanız, iyzico sistemini iyice incelemenizi tavsiye ederim.

Birden Fazla Ödeme Yöntemiyle Sipariş Formu Oluşturabilirsiniz

Şimdi hem PayPal hem de kredi kartı ödemelerini kabul edebilen bir çevrimiçi sipariş formu oluşturacağız.

Başlamak için WPForms » Yeni sayfa Ekle’ye gidin . Buradan formunuz için bir başlık girmeniz ve ardından ‘Faturalandırma / Sipariş Formu’ şablonunu seçmeniz gerekir.

'Faturalandırma / Sipariş Formu' Şablonunu seçin

WPForms, form oluşturucuyu yaygın olarak kullanılan alanlara sahip basit bir sipariş formuyla önceden yükleyecektir. Herhangi bir alanı tıklayarak düzenleyebilirsiniz.

WPForms, Form Oluşturucuyu Basit Bir Sipariş Formu ile Önceden Yükleyecek

Sürükle ve bırak özelliğini kullanarak sol sütundan yeni alanlar ekleyebilirsiniz. Müşterilerinizin birden fazla ödeme seçeneği arasından seçim yapmasına izin vermek için bir Çoktan Seçmeli alanını forma sürüklemeniz gerekir. Form eklentisi kısa kodu formunuz oluştuktan sonra “Embed” seçeneğinden sayfa içine kolaylıkla yerleştirilebilir.

Çoktan Seçmeli Alan Ekle

Ardından Stripe Credit Card alanını Çoktan Seçmeli alanının hemen altındaki formun üzerine sürüklemelisiniz.

Şeritli Kredi Kartı Alanı Ekle

Ardından, Çoktan Seçmeli alanındaki seçenekleri, sunduğunuz ödeme yöntemlerine uyacak şekilde değiştirmeniz gerekir.

Alana Ödeme Yöntemi etiketini vererek başlayın. Bundan sonra, ilk iki seçeneğe PayPal ve Kredi Kartı adını vermelisiniz.

Çoktan Seçmeli Alan Seçenekleri

Kırmızı eksi  düğmesine tıklayarak üçüncü seçeneği kaldırabilirsiniz .

Bundan sonra, Gerekli seçeneğini açmanız gerekir. Bu, kullanıcıların sipariş formunu göndermeden önce bir ödeme yöntemi seçmelerini sağlayacaktır.

Şimdi Stripe Credit Card alanını ayarlamamız gerekiyor, böylece bir kullanıcı bunu ödeme seçeneği olarak seçene kadar gizlenecek. Bunu WPForms’un koşullu mantık özelliğini kullanarak başarabiliriz.

Düzenlemek için Şerit alanını tıklamanız gerekir. Ardından, Smart Logic sekmesine tıklamalı ve ardından açma/kapama düğmesini açık konuma getirerek koşullu mantığı etkinleştirmelisiniz.

Smart Logic Sekmesine tıklayın ve Koşullu Mantığı Etkinleştirin

Şimdi, alan için kurallar ayarlamanıza izin veren bazı ek seçenekler göreceksiniz. İlk seçeneğin ‘Göster’ olarak seçili olduğundan emin olmanız ve ardından geri kalan alanların ‘Ödeme Kredi Kartıdır’ yazması için açılır menüleri kullanmanız gerekir.

Alan için Bazı Kurallar Ayarlayın

Artık Stripe Kredi Kartı alanı, yalnızca bir kullanıcı Ödeme Yöntemi alanından Kredi Kartı’nı seçtikten sonra gösterilecektir.

Sipariş Formu için Ödeme Yöntemlerini Etkinleştirme

Sonraki adım, sipariş formu için PayPal ve Stripe ödemelerini etkinleştirmektir.

Önce WPForms form oluşturucuda Ödemeler »PayPal Standard’a gitmelisiniz. Oradayken, sağ paneldeki ‘PayPal Standart ödemelerini etkinleştir’ kutusunu işaretlemelisiniz. İyzico ödemeleride aynı alanda belirecektir, belirmiyorsa iyzico üyeliğinize girerek destek alabilirsiniz ve onların önerdiği formu kullanabilirsiniz. Varsayılan olarak ayarlanan tek yöntem varsa zaten bir şeçim formu ayarlamanıza gerek yok, form kısmında tek seçim olarak ayarlamanız yeterlidir.

'PayPal Standart Ödemelerini Etkinleştir' Kutusunu işaretleyin

Bundan sonra, kalan alanları doldurmanız gerekir. PayPal e-posta adresinizi yazın ve hesabı üretim moduna geçirin. Ayrıca, kullanıcıların bir teslimat adresi sağlaması gerekip gerekmediğini de yapılandırmanız gerekir.

Koşullu Mantığı Etkinleştir Seçeneğini Aç/Kapat

Bundan sonra, Koşullu Mantığı Etkinleştir seçeneğine aşağı kaydırmanız ve AÇIK konuma getirmeniz gerekir. Bu, daha fazla ayarı ortaya çıkaracaktır.

Koşullu Mantığı Etkinleştir Seçeneğini Aç/Kapat

Ödeme Yöntemi PayPal ise, kuralı Ücreti işleme koy olarak ayarlamanız gerekir.

Ardından, Ödemeler sekmesinin Şerit bölümünü tıklamanız ve ardından ‘Şerit ödemelerini etkinleştir’ kutusunu işaretlemeniz gerekir.

'Şerit Ödemelerini Etkinleştir' Kutusunu işaretleyin

Bir ödeme açıklaması ekleyebilir ve isterseniz bir makbuzu e-postayla göndermeyi seçebilirsiniz. Bundan sonra, bu ödeme seçeneği için bir kural oluşturabilmeniz için Koşullu Mantığı Etkinleştir düğmesini açık konuma getirmeniz gerekir.

Koşul Mantığını Etkinleştir Seçeneğini Aç/Kapat

Kuralı, Ödeme Yöntemi Kredi Kartı ise, Bu ücreti işle’yi okuyacak şekilde yapılandırmanız gerekir.

Kredi kartıyla yinelenen abonelik ödemelerini kabul etmek istiyorsanız, Abonelik bölümüne ilerleyip yapılandırabilirsiniz.

Şerit Abonelikler

İşiniz bittiğinde, üstteki Kaydet düğmesine tıklamanız ve form oluşturucudan çıkmanız gerekir.

WordPress Sitenize Sipariş Formu Ekleme

Birden fazla ödeme seçeneğine sahip çevrimiçi sipariş formunuz artık hazır ve sitenizdeki herhangi bir WordPress sayfasına ekleyebilirsiniz.

Formunuzu eklemek için bir gönderiyi veya sayfayı düzenlemeniz veya yeni bir tane oluşturmanız yeterlidir. Ardından, sayfanın sağındaki artı + işaretine tıklayın ve WordPress düzenleyicinize bir WPForms bloğu ekleyin .

Bir WPForms Bloğu ekleyin

Bundan sonra, WPForms bloğundaki açılır menüye tıklamanız ve sipariş formunuzu seçmeniz gerekiyor.

Açılır Menüden Sipariş Formunuzu Seçin

Artık sayfanızı kaydedebilir veya yayınlayabilir ve formunuzu çalışırken görmek için önizleme düğmesine tıklayabilirsiniz.

Önizleme Sipariş Formu

Bu eğitimin, kullanıcıların WordPress formunuzda bir ödeme yöntemi seçmesine nasıl ekleyebileceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir