Kategoriler
Web

WordPress 6.0 Özellikleri

Gelişmiş Yazma Deneyimi

Selecting multiple lines of text from two blocks

Yepyeni bir gönderi yazıyor veya mevcut bir sayfaya öğeler ekliyor olsanız da, yazma geliştirmeleri çoktur. Aşağıdakiler dahil, içerik oluşturma sürecinizi kolaylaştırmanın daha fazla yolu var.

Daha kolay kopyalama ve yapıştırma için birden çok blok boyunca metin seçin.
Son gönderilerin ve sayfaların listesine hızlı bir şekilde erişmek için iki açık parantez `[[` yazın.
Bazı blokları bir türden diğerine dönüştürdüğünüzde, örneğin bir Paragraf bloğundan bir Kod bloğuna dönüştürdüğünüzde mevcut stilleri koruyun.
Özelleştirilmiş düğmeler oluşturun ve yaptığınız tüm yeni düğmeler, stil özelleştirmelerini otomatik olarak koruyacaktır.
Güncellenmiş ayarlar ve kontroller ve etiket bulutu için yeni bir anahat stili ile etiket bulutlarını ve sosyal simgeleri daha da çekici hale getirin.

Style variations of Twenty Twenty Two theme

Stil Değiştirme 

Blok temaları artık birden çok stil varyasyonu içerme seçeneğini içeriyor. Bu, yeni Stil sistemini daha da genişletir ve sitenizin görünümünü ve verdiği hissi tek bir tema içinde değiştirmek için kısayollar sağlar. Bu özelliği destekleyen blok temalarda, hem yazı tipi ağırlığı gibi mevcut ayarları hem de varsayılan renk paleti gibi stil seçeneklerini değiştirebilirsiniz. Sadece birkaç tıklamayla sitenizin görünümünü ve verdiği hissi değiştirin.

Daha Fazla Şablon Seçeneği

Popover listeleme mevcut şablonlar

WordPress 6.0, blok temalar için beş yeni şablon seçeneği içerir: yazar, tarih, kategoriler, etiket ve sınıflandırma. Bu ek şablonlar, içerik oluşturucular için daha fazla esneklik sağlar. Her birini zaten bildiğiniz araçlarla veya bu sürümdeki aşağıdaki yeni seçeneklerle özelleştirin: 

  • Öne çıkan görseller kapak bloğunda kullanılabilir.
  • Yeni özellikli görüntü boyutlandırma kontrolleri, istediğiniz sonuçları almanızı kolaylaştırır.
  • Bir şablonu düzenlerken, kökte veya bloklar arasında hızlı yerleştirici, daha hızlı çalışmanıza ve yeni düzen seçeneklerini keşfetmenize yardımcı olmak için kalıpları ve şablon parçalarını gösterir.
  • Sorgu bloğu, birden çok yazar üzerinde filtrelemeyi, özel sınıflandırmalar için desteği ve sonuç olmadığında gösterilenleri özelleştirme desteğini destekler.

Hızlı yerleştiricide alt bilgi desenlerine göz atma

Entegre Modeller

Desenler artık hızlı yerleştiricide veya yeni bir üstbilgi veya altbilgi oluştururken olduğu gibi daha fazla yerde ihtiyacınız olduğunda görünecek. Bir blok tema yazarıysanız, ` kullanarak Kalıp Dizininden kalıpları bile kaydedebilirsiniztheme.json , bu da temanızın kullanıcıları için en yararlı olan belirli kalıplara öncelik vermenizi sağlar.

Ek Tasarım Araçları

Tasarım araçları, her sürümde daha güçlü ve sezgisel hale geliyor. 6.0 için öne çıkan bazı özellikler şunlardır: 

  • Yeni bir renkli panel tasarımı yerden tasarruf sağlar, ancak yine de seçeneklerinizi bir bakışta gösterir. 
  • Yeni sınır kontrolleri, sınırınızı tam istediğiniz gibi ayarlamanın daha basit bir yolunu sunar. 
  • Renkleriniz için şeffaflık seviyeleri, daha da yaratıcı renk seçeneklerine olanak tanır.
  • Grup bloğunda bir blok koleksiyonundaki boşlukları, kenar boşluklarını, tipografiyi ve daha fazlasını tek seferde kontrol edin.
  • Blok gruplarını daha fazla yerleşim esnekliği ile konumlandırmak için yığın, sıra ve grup varyasyonları arasında geçiş yapın.
  • Farklı görünümler oluşturmak için Galeri bloğundaki boşluk desteği işlevini kullanın – tüm resimler arasına boşluk eklemekten boşlukları tamamen kaldırmaya kadar.

Liste görünümünde birden çok blok seçme

Daha İyi Liste Görünümü

Yeni klavye kısayolları, liste görünümünden birden çok blok seçmenize, bunları toplu olarak değiştirmenize ve liste içinde sürükleyip bırakmanıza olanak tanır. Liste Görünümü kolayca açılıp kapatılabilir; varsayılan olarak daraltılmış olarak gelir ve bir blok seçtiğinizde otomatik olarak geçerli seçime genişler. 

Blok araç çubuğunda bloğun kilidini açma

Blok Kilitleme Kontrolleri

Artık bloklarınızı kilitleyebilirsiniz. Bir bloğu taşıma, bir bloğu kaldırma veya her ikisini birden yapma seçeneğini devre dışı bırakmayı seçin. Bu, proje devrini basitleştirir ve müşterilerinizin bu süreçte sitelerini kazara bozma endişesi olmadan yaratıcılıklarını açığa çıkarmalarına olanak tanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir