Marka Konumlandırma ve Patron Böyle İstedi

0
61

Bir çok şirket yarattığı markanın farkına bile varmadan elindekinin değerini anlamadan, diğer markaları, gördüğünün ve duyduklarının, kendine ait bir kopyasını oluşturur. Tamamen bilinçli bir çalma, çaldırma ve uygulama sürecine girerler. Bunun nedeni farklılaşmanın anlamını bilmemek, (ben böyle istiyorum) patron böyle istiyor mantığıdır.

Patron iyi iş istemez ne yapıldığını umursamaz, iyi iş onun için kendini iyi satan ve gösterişi olan işin bir kopyasıdır.

Marka konumunun canına okuyan işler patronun kendini tasarımcı sanmasıyla başlar. Süreç alır başını gider, o sürecin sonucunda o marka kendini bitirmiş bir şekilde kenara atılır ve unutulur. Ya da patron o markayı düşüşe geçmeden iyi paraya başka bir şirkete satma gayretine girer. Markanın alt markalarını oluşturduğunda piyasaya hakim olacağını düşünür ama sonu hüsrandır, alt markalar üst markanın gücünü azaltır, söndürür.

Marka konumlandırmaya değinirsek: Nasıl yapılır, nelere dikkat edilir bakalım.

1. Farklılaşın
2. Sahiplendiğiniz alanı genişletin
3. Duygusal faydaya yönelin
4. Gündemi değiştirin
5. Güncel kalın
6. İdda edin
7. Kesin konuşun
8. Çekici olun
9. Özgürlük, iyilik, yenilik içerin
10. Keşfedin, asi olun, farkedilin
11. Doğa ile rekabet edin, Bir Bölgeye hükmedin, Sağlığa önem verin
12. Kişiliğinizi seçin “herkes gibi olmayın”

Sosyal Medya’nın gücünü unutmayın

Tam marka konumlandırma tarifini yaparsak:  markanın rakiplerinden ayırt edilebilmesi için reklam ve pazarlama yoluyla hedef tüketicinin zihninde markayla ilgili özel bir yer oluşturulması faaliyetidir.

cola mı pepsi mi 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here