Kategoriler
Seo

Google dostu bir siteye giden adımlar

Yapılacak şeyler

Bizim Web Yöneticisi Yönergeleri tasarım, teknik ve kaliteyle ilgili yönergeler sağlar. Aşağıda, Google dostu bir site oluşturmaya yönelik daha ayrıntılı ipuçları verilmiştir.

Ziyaretçilere aradıkları bilgileri verin

Sayfalarınızda, özellikle ana sayfanızda yüksek kaliteli içerik sağlayın. Bu yapılacak en önemli şey. Sayfalarınız yararlı bilgiler içeriyorsa, içerikleri birçok ziyaretçiyi çekecek ve web yöneticilerini sitenize bağlantı vermeye ikna edecektir. Yararlı, bilgi açısından zengin bir site oluştururken, konunuzu açık ve doğru bir şekilde tanımlayan sayfalar yazın. Kullanıcıların sayfalarınızı bulmak için yazacakları kelimeleri düşünün ve bu kelimeleri sitenize ekleyin.

Diğer sitelerin sizinkine bağlantı verdiğinden emin olun

Bağlantılar, tarayıcılarımızın sitenizi bulmasına yardımcı olur ve sitenize arama sonuçlarımızda daha fazla görünürlük sağlayabilir. Google, bir arama için sonuçları döndürürken, her bir arama için hem önemli hem de alakalı sayfaları görüntülemek için gelişmiş metin eşleştirme teknikleri kullanır. Google, A sayfasından B sayfasına bir bağlantıyı, A sayfasının B sayfası için verdiği oy olarak yorumlar. Kendileri “önemli” olan sayfalar tarafından verilen oylar daha ağırdır ve diğer sayfaları “önemli” hale getirmeye yardımcı olur.

Algoritmalarımızın doğal bağlantıları doğal olmayan bağlantılardan ayırt edebildiğini unutmayın. Diğer siteler içeriğinizi değerli bulduğunda ve ziyaretçileri için faydalı olacağını düşündüklerinde, sitenize doğal bağlantılar web’in dinamik doğasının bir parçası olarak gelişir. Sitenize doğal olmayan bağlantılar, sitenizin arama motorlarında daha popüler görünmesini sağlamak için özel olarak yerleştirilir. Bu tür bağlantılardan bazıları (bağlantı şemaları ve giriş sayfaları gibi) Web Yöneticisi Yönergelerimizde ele alınmıştır .

Sitenizin indekslenmesi ve sıralaması için yalnızca doğal bağlantılar yararlıdır.

Sitenizi kolayca erişilebilir hale getirin

Mantıksal bir bağlantı yapısı ile sitenizi oluşturun. Her sayfaya en az bir statik metin bağlantısından erişilebilir olmalıdır.

Sitenizi incelemek için Lynx gibi bir metin tarayıcısı kullanın . Çoğu örümcek sitenizi Lynx’in gördüğü gibi görür. JavaScript, tanımlama bilgileri, oturum kimlikleri, DHTML veya Macromedia Flash gibi özellikler, sitenizin tamamını bir metin tarayıcısında görmenizi engelliyorsa, örümcekler siteyi taramakta sorun yaşayabilir.

Kaçınılması gerekenler

Sayfanızı anahtar kelime listeleriyle doldurmayın, sayfaları “gizlemeye” çalışmayın veya “yalnızca tarayıcı” sayfaları koymayın. Siteniz, ziyaretçilerin görmesini istemediğiniz sayfalar, bağlantılar veya metinler içeriyorsa, Google bu bağlantıları ve sayfaları aldatıcı olarak kabul eder ve sitenizi görmezden gelebilir.

Bir arama motoru optimizasyonu hizmeti satın almak zorunda hissetmeyin . Bazı şirketler, sitenizin Google’ın arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını “garanti ettiğini” iddia eder. Yasal danışmanlık firmaları sitenizin akışını ve içeriğini iyileştirebilirken, diğerleri arama motorlarını kandırmak için aldatıcı taktikler kullanır. Dikkat olmak; alan adınız bu aldatıcı hizmetlerden biriyle bağlantılıysa, dizinimizden yasaklanabilir.

Önemli adları, içeriği veya bağlantıları görüntülemek için resimleri kullanmayın. Tarayıcımız, grafiklerde bulunan metni tanımıyor. Sayfanızdaki ana içerik ve anahtar kelimeler normal HTML’de biçimlendirilemiyorsa ALT niteliklerini kullanın.

Farklı URL’ler altında bir sayfanın birden çok kopyasını oluşturmayın. Birçok site, ilgili grafik açısından zengin sayfalarla aynı içeriği içeren sayfaların salt metin veya yazıcı dostu sürümlerini sunar. Siteniz, farklı URL’ler aracılığıyla erişilebilen aynı içeriğe sahipse, bir sayfanın standart (tercih edilen) sürümünü belirtmenin birkaç yolu vardır. Kanonikleştirme hakkında daha fazla bilgi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir