Kategoriler
Genel Web

Alan adı maskeleme nasıl olur?

Alan adınızı masked yaparak, başka bir alan adının arkada çalışmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin ben cemkongur.com alan adı altında çalışıyorum fakat başka bir alan adınında bu alan adı gibi çalışmasını istiyorum diyorsanız, domain aldığınız yerden masked frame seçeneği ile bunu yapabilirsiniz.

Hemen aşağıda nasıl yönlendirileceğini göreiblirsiniz. Her domain firmasında aynı yerde, aynı şekilde çıkmayacaktır. Yönlendirme seçenekleri diye çıkabilir. Ben focusreklam.org sitesini kendi web site adresime yönlendirmek istediğimde aşağıda gibi yönlendirme tipini belirtiyorum ve onayladığımda o site gibi görünüyor fakat benim sitem arkada çalışıyor.

URL maskelendiğinde, orijinal URL/alan adı yerine URL maskesini görüntüler. Maskeleme, gerçek web sitesinin içeriğini etkilemez; yalnızca orijinal URL/alan adını kapsar. Etki alanı maskeleme, ister uzunluk ister gizlilik/güvenlik sorunları nedeniyle olsun, kullanıcıların gerçek etki alanı web sitesini görmelerini engeller.

DETAYLAR

Etki Alanı Maskeleme Nedir?

Etki alanı maskeleme, URL Maskeleme olarak da bilinir. Bir web sitesinin gerçek alan adını kullanıcının web tarayıcısından gizleme ve başka bir alan adını gösterme eylemidir. URL maskelendiğinde, artık orijinal URL/alan adını görüntülemeyecektir. Unutmayın, alan adı maskeleme, web sitesi içeriğini ve SEO’yu da etkilemez. sadece, alan adının uzunluğundan veya gizlilik sorunlarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını, kullanıcıların gerçek URL’yi bilmesini önlemek için kullanır.

Neden Etki Alanı Maskeleme?

Bir kişinin web sitesi ziyaretçilerini hedef web sitesi adresini göstermeden başka bir web sitesine yönlendirmek istemesinin birkaç nedeni vardır. 

Sebeplerden biri:

Ücretsiz olarak barındırılan mevcut bir web siteniz olduğunda (Blogger.com veya WordPress.com’dan bir blog gibi) ve henüz web sitesi barındırma için ödeme yapmaya hazır değilseniz.

Bu durumda, sadece yeni bir alan adı kaydedebilir ve alan adı maskelemeyi ayarlayabilirsiniz, böylece alaniniz.com, birisi ücretsiz olarak barındırılan web sitenizi ziyaret ettiğinde tarayıcının web sitesi adres çubuğunda görünecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir