Kategoriler
Genel Web

WordPress Sitesini Google Drive’a Yedeklemenin 2 Ücretsiz Yolu

WordPress Sitesini Yedeklemek için Neden Google Drive’ı Seçmelisiniz?

“WordPress Sitesini yedeklemek birçok yönden gereklidir ve neden WordPress Sitesini Google Drive’a yedeklememi öneriyorsunuz?”

WordPress web siteleri oluşturmak ve yönetmek için kullanılabilecek bir içerik yönetim sistemidir (CMS). WordPress sitesi, WordPress’i CMS olarak kullanan herhangi bir web sitesini ifade eder. Bir web sitesinin içerdiği veri miktarının ne kadar önemli olduğu aşikardır. Bir WordPress sitesini yedeklemek, bir web sitesi hatası oluştuğunda veya verilerin belirli bir kısmı kaybolduğunda kurtarmayı kolaylaştırabilir.

Google drive sürücü her hesap için diğer çoğu bulut depolama hizmeti tarafından sağlanan boş alandan daha fazla olan 15 GB ücretsiz depolama alanı sağlar. Web siteniz büyük değilse 15 GB yeterli olabilir. Ayrıca, web sitesinde birşeyler yanlış gittiğinde, gerekli verileri Google Drive’dan geri yükleyebilirsiniz. 

WordPress sitesini Google Drive’a yedeklemenin kolay yönünü hemen öğreneceksiniz!

Birçok kullanıcı artık buna alıştı dosyaları Google Drive’a yedekleme, peki bir web sitesi Google Drive’a nasıl kaydedilir? Bu yazıda size iki ücretsiz yöntemin ayrıntılı adımlarını tanıtacağız.

1. Yol: WordPress sitesini manuel olarak Google Drive’a yedekleyin

WordPress sitemin tamamını nasıl yedeklerim? Aslında, tüm siteyi cPanel üzerinden manuel olarak Google Drive’a yedekleyebilirsiniz. Öncelikle, tüm siteyi cPanel’den indirmeniz gerekiyor.

1. cPanel’inizi açın ve oturum açın.

2. Dosyalar bölümüne gidin ve Yedekleme Sihirbazı’nı tıklayın. Konumu, cPanel sürümüne ve barındırma hizmeti tarafından sağlanan sürüme bağlı olarak değişebilir.

3. tıklayın Yedekleme Yedekleme / ilk aşamanın arayüzü yükleyin.

4. İkinci adımda, tam yedekleme veya kısmi yedeklemeyi seçebilirsiniz. Siteniz başarısız olursa, geri yüklemek için kısmi yedeklemeyi kullanabilirsiniz. Select Kısmi Yedekleme dizininde indirilecek dosyaları seçin ve yerel olarak kaydedin.

5. Yedeği geri yüklemeniz gerekiyorsa , ilk adımda Geri Yükle’ye tıklayın , ardından geri yüklenecek dosyayı seçip yükleyin ve Tamam’a tıklayın.

2. Yol: Eklenti aracılığıyla Google Drive’a WordPress yedeklemesi

WordPress web sitesini yedeklemek için bir eklenti kullanmak en popüler yöntemlerden biridir. WordPress verilerinizi buluta otomatik olarak yedeklemenize yardımcı olabilir. Ücretsiz bir eklenti kullanacağım UpdraftPlus WordPress sitesini ücretsiz Google Drive’a nasıl yedekleyeceğinizi göstermek için.

1. Önce UpdraftPlus’ı kurmanız, WordPress bilgi merkezini açmanız , menü çubuğunda Eklentiler’i seçmeniz ve ardından Yeni Ekle’yi tıklamanız gerekir . Arama çubuğuna UpdraftPlus yazın ve Şimdi Kur’a tıklayın.

2. Aktivasyondan sonra , UpdraftPlus ayarlarını ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmek için WordPress menüsünde Ayarlar > UpdraftPlus Yedekleri’ni seçebilirsiniz.

3. Ayarlar sekmesine tekrar girdiğinizde, UpdraftPlus’ın birçok uzak depolama çözümü ile entegre olduğunu görebilir ve uzak depolama olarak Google Drive’ı seçebilirsiniz.

4. Entegrasyon sürecini tamamlamak için yalnızca sağlanan talimatları izlemeniz ve Değişiklikleri Kaydet’i seçmeniz yeterlidir .

5. Yukarıdaki pencere göründüğünde, Google Drive’daki dosyaları görüntülemek ve yönetmek için UpdraftPlus’ın kimliğini doğrulamak için Google hesabınıza giriş yapmanız ve İzin Ver’i tıklamanız gerekir.

6. Son olarak, Kurulumu tamamla seçeneğine tıklayın ve artık WordPress verilerini doğrudan Google Drive’a yedekleyebilirsiniz.

Bu makalede, WordPress sitesini Google Drive’a yedeklemenin 2 yolunu tanıtmaya çalıştım. Eklentileri kullanarak manuel yedekleme ve yedekleme, ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve ayrıca WordPress’i sizin için listelenen Google Drive’a yedeklemek için önerilen birkaç eklenti vardır ve özel durumunuza göre en uygun yöntemi seçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir