Kategoriler
Genel Web

YouTube kanalları artık abone sayılarını gizleyemeyecek

YouTube, yorum spam’iyle mücadele etmek için gizli abone sayılarını devre dışı bırakacak

Spam, sosyal medya için yeni bir sorun değil, ancak son zamanlarda çok daha kötüye gittiği konusunda herkes hemfikir görünüyor.

YouTube kanalları artık abone sayılarını gizleyemeyecek

YouTube , sahte hesapların gerçek hesapların kimliğine bürünmesini zorlaştırmak için tasarlanmış birkaç özellik değişikliğiyle kendi spam sorunlarını ortadan kaldırıyor.

29 Temmuz’dan itibaren YouTube kanalları artık abone sayılarını gizleyemeyecek .

Abone numaralarını gizlemek, spam hesaplarının daha büyük, yerleşik kanalları taklit etmek için gerçekte neler olup bittiğini gizlemelerinin kolay bir yoludur.

YouTube, “bazı içerik oluşturucuların büyümeye çalışırken abone sayılarını gizlemeyi tercih ettiğini” kabul ediyor, ancak şirket, taklitçilerin yaygınlığını azaltmak için potansiyel olarak tartışmalı önlemin gerekli olduğunu düşünüyor. Değişiklik kesinlikle bazı insanları üzecek, çünkü gerçekten YouTube bir şey eklemek yerine burada bir seçeneği kaldırıyor, ancak şirket yine de harekete geçiyor.

Platform ayrıca, kanal adlarına yeni özel karakter kısıtlamaları getiriyor; bu, taklitçilerin görünürde saklanmasını zorlaştırmak için tasarlanmış başka bir önlem. Bazı özel karakterlere artık izin verilmeyecek, ancak görünüşe göre, eğer kesmeyi başarırsa, yine de garip bir karakter atabileceksiniz. Temel olarak, YouTube, insanların ortak bir spam taktiği olan “¥ouⓉube” gibi tüm özel karakterlerle bir şeyleri hecelemesini istemiyor.

İstenmeyen e-posta hesapları genellikle taklit ettikleri kişinin adını kopyalar, ancak ustaca (ya da çok ustaca değil) bir veya iki karakteri değiştirir. İlk bakışta, sahte bir kanal gerçek gibi görünebilir ve farkında olmayan kullanıcıları sahte bir kanala veya dolandırıcı bağlantılara ya da her ne yapıyorlarsa onu çekmeye yetecek ölçekte.

YouTube ayrıca “katılığı artır” yorum denetleme ayarının tüm içerik oluşturuculara sunulacağını duyurdu. Topluluk ayarları menüsünde açılabilen seçenek, yorumları varsayılan ayardan daha agresif bir şekilde filtreleyerek, YouTube’un “kimlik kötüye kullanımı” olarak adlandırdığı şeyleri ve platformun köşenizi tıkayan diğer spam içerikli şeyleri potansiyel olarak ortadan kaldıracaktır.

YouTube içerik oluşturucuları, son aylarda spam’deki sinir bozucu artışa dikkat çekiyor. Nisan ayında, tüketici teknolojisi YouTuber Marques Brownlee konuyla ilgili hayal kırıklığını ifade eden bir video yayınladı ve yorumlarında aylardır “kontrol dışı bir sonraki seviye” olan spam ile uğraştığını belirtti. Brownlee , o sırada YouTube’un “katılığı artır” yorum denetleme aracı hakkında tweet attı ve artık daha önce deneysel olan özellik, spam yoluyla tıkanmaktan bıkmış herkes tarafından kullanılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir