Kategoriler
Genel Web

WordPress üyelik eklentileri

Wp kullanıcıları, site sahipleri için bir kaç önerim var. Bu aşağıdakiler eklentisizde yapılabilmektedir. Ama ben bunu siteme pllugin olarak yüklemek ve uğraşmak istemiyorum diyenler için aşağıda bir kaç eklenti ve ayarlarından bahsedeceğim.

 1. Membership & Content Restriction
 2. WP-Member Ships – http://wpmembership.eplug-ins.com/
 3. Ultimate Member
 4. Simple Membership
 5. Members
 6. Profile Press ücretli versiyon – https://profilepress.com/pricing/

Belge Ayarları modülündeki Görünürlük seçeneğini güncelleyerek belirli içeriği kimlerin görebileceğini değiştirebilirsiniz.

Üyelik Eklentisi İçeren Web Sitesi

Daha sonra ise size bu 5 eklentiden birini kullanarak WordPress üyelik eklentisi içeren bir web sitesi nasıl yapılır göstereceğiz. Öğrenecek birçok şey var, hadi başlayalım!

WordPress Üyelik Eklentisi İçeren Bir Web Sitesi Nedir?

Eğer web sitenizde kullanıcı kaydı aktif durumdaysa, teknik olarak zaten üyelikli bir WordPress web sitesi yönetiyorsunuz demektir. Bu, insanların ziyaret edebileceği, kayıt olup, sitenin bir üyesi olabileceği herhangi bir web sitesini içerir.

Fakat, kullanıcı kaydını aktif hale getirmenin çoğu web siteleri için çok da fazla faydası yok. Örnek olarak, eğer bir blogunuz varsa, üye olmuş kullanıcılar yeni içerik hakkında bildirim alırlar ama bu aslında üyeliğin tek faydası.

Birçok durumda gerçek üye web siteleri bu kriterlerden bir veya birden fazlasına uyanlardır:

 • Sadece üyeyseniz erişebileceğiniz içerikleri vardır.
 • Kayıt olmak zorunda hatta bazı durumlarda bazı içeriklere erişmek için aboneliğe para ödemeniz gerekmektedir.
 • Üyelerin kendine ait özelleştirebilecekleri profilleri vardır.
 • Web siteniz üzerine kurulmuş topluluklar vardır.

İnsanlar WordPress üye siteleri hakkında konuştukları zaman, genellikle kullanıcıların içerik için erişime para ödediği web siteleri tarif etmektedirler. Mesela öğrencilerin katılıp, dersleri alabilmek için ücretlendirildiği bir online okul web sitesi kurabilirsiniz.

Başka durumlarda ise, herkesin erişemediği topluluk veya online bir forum yaratmak isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda, bir defaya mahsus ücretlendirme veya abonelik sunmak, sadece onaylanan üyelerin içerik yaratıp, görebileceğinden emin olmak için en iyi yoldur.

Eğer web sitenizi ziyaret eden herkesin bütün içeriğe göz atabilme şansına sahip olmasını istiyorsanız, o zaman WordPress üyelik eklentisi içeren bir web sitesine ihtiyacınız yoktur. Fakat, sadece üyelere açık bir web sitesi hedeflerinize uyuyorsa, bunu yapabileceğiniz eklentileri öğrenmek için okumaya devam edin.

İçerik Sınırlamak için Kullanabileceğiz 5 WordPress Üyelik Eklentisi

Hakkında konuşacağımız bütün eklentilerin tek bir ortak noktası var – hepsi web sitenizin belli kısımlarına (ya da bütününe) erişimi sınırlı hale getirmenizi mümkün kılıyor. Bunlardan bazıları size erişim için ücretlendirme yapabilme şansı ve başka birçok kullanışlı özellikler sunuyor.

1. Membership & Content Restriction (Üyelik & İçerik Kısıtlama)

Membership & Content Restriction, içerik kısıtlamanızı ve özgün abonelik planları yaratmanızı sağlayan hepsi bir arada bir çözümdür. Bu eklentiyle her birinin sitenizin belirli kısımlarına erişim sağladığı çoklu üyelik rütbeleri yaratabilirsiniz.

Bu WordPress üyelik eklentisi WooCommerce ile entegrasyonlu biçimde çalışabilmekte, bu da ürünlerinizi üye olmayanlardan saklayabilmenizi sağlamaktadır. Yeni bir widget ekleyerek sitenizin hangi kısımlarına erişimi kısıtlayacağınızı seçebilmeyi oldukça kolaylaştırır.

Ana özellikleri ise:

 • Sitenizin herhangi bir kısmına erişimi kısıtlayabilirsiniz
 • Bir veya birden fazla abonelik planları yaratabilirsiniz, üstelik her birinin kendine özgü özellikleriyle
 • Üyelik ödemelerini işleyebilir ve ücretsiz denemeler teklif ediniz
 • Ürünleri sadece üyelerin görmesi için WooCommerce ile entegre edebilirsiniz

Ücreti ise: Bu eklenti ücretsiz olsa da ücretli eklerine erişim sağlayan premium versiyonları da bulunur.

2. WP-Members (WP-Üyeler)

WP-Members web sitenizin bazı kısımlarını saklayarak sadece üyelerin onlara erişime izin verir. Ayrıca istediğiniz yere özel üyelik formları kurabileceğiniz araçları size sunar.

WP-Members yazılara, sayfalara ve özel yazı tiplerine erişim kısıtlayabilir. Muhtemelen bizim favori özelliğimiz ise bu eklentiyle kısıtlı erişim olan içeriğin teaserlarını gösterebilmeniz. Bu da ziyaretçilerinizi üye olmak için ikna etmenize yardımcı olur.

WP-Members’ın dezavantajı ise ücretsiz versiyonunun kullanıcı aboneliklerini yönetmenize veya işlemenize imkan vermemesidir.

Ana Özellikleri:

 • Üye olmayanlardan yazıları, sayfaları veya özel yazı tiplerini gizleyebilirsiniz
 • Web sitenizde üyelik formları dizayn edin ve ekleyebilirsiniz
 • Yeni üyelikleri resmi olmadan onaylayabilirsiniz
 • Üye kayıtlarını arttırmak için gizli içeriklerinizin sunumlarını gösterbilirsiniz.

Ücretli üyelik: Eklentinin ücretsiz versiyonu daha önce belirttiğimiz bütün özellikleri kapsıyor. Fakat, geliştiricisinin mağazasında ayrıca satın alabileceğiniz eklemeler bulunur.

3. Ultimate Member

WordPress üyelik eklentileri çoğunlukla üye kaydı ve abonelik odaklı fakat, WordPress üyelik eklentilerinin bir başka önemli yönü daha var: kullanıcı profil fonksiyonelliği çok olması.

Kullanıcılarınıza profillerini değiştirmek için seçenekler vermek ve etkileşimleri arttırmak ayrıca onların sürekli geri dönmesini sağlamak için hızlı, etkili bir yoldur. Eğer biri profilini kusursuzlaştırmak için zaman harcamaya değer bulursa, sizin sitenizden ayrılmaları daha zor olacaktır.

Bunu akılda tutararak, Ultimate Member üyelerinizin profillerine ne gibi değişiklikler yapabilmelerin ayarlamanızı sağlıyor. Kullanıcı kayıt bölümleri ekleyebiliyor ve web sitenizin istediğiniz bölümlerde erişimi kısıtlayabiliyorsunuz.

Ana Özellikleri:

 • İçeriklerinizi sadece üyelere erişilebilir yapabilir
 • Web sitenizin herhangi bir yerine kullanıcı kayıt formu ekleyebilir
 • Yeni üyelere özgün kullanıcı rolleri verebilir

Ücret: Eklentinin kendisi ücretsiz fakat bütün uzantıları ücretli

4. Simple Membership

Simple Membership aynıtıpkı Membership & Content Restriction gibi çalışıyor. Bu eklentiyle, birden fazla üye kademeleri yaratabilir ve ödemeleri PayPal ile alabilirsiniz. Kullanıcılar, hangi çeşit abone olduklarına bağlı olarak belirli içeriklere erişim sağlayabili, yazı ve sayfaların hangi üyeliğe açık olacağı ise tamamen size bağlı olabilir.

Eklentinin bir özelliği ise üyelik için bir defaya mahsus ödemeleri desteklemesidir. Özellikle, abonelik hizmeti vermek istemiyorsanız, çok yararlıdır. Her ödeme için detaylı kayıt sunar. Eğer kayıt tutmayı sevenlerden biriyseniz, bu eklenti mükemmeldir.

Ana Özellikler:

 • Web siteniz için üyelik kademeleri yaratabilir
 • Kullanıcılarınızın ücretsiz üye olmasına, abonelik almasına veya bir defaya mahsus ücret ödemesine imkan sağlayabilir
 • Web sitenizin içeriğini belirli üye kademelerine sınırlayabilir
 • Fotoğraf galerilerini ve ek sayfalarını sadece üyelerin görebilmesi için saklayabilir

Ücretli: Simple Membership %100 ücretsizdir fakat birkaç tane premium ekler de sunmaktadır.

5. Members

Bu eklentinin odağı ise tamamıyla kullanıcı yönetimi ve Members, tabii ki basit içerik kısıtlama fonksiyonelliğine de sahip. En iyi yanı ise yeni kullanıcı rollerini eklemek ve onların izinlerini özelleştirmesidir.

WordPress her kullanıcıya tek bir rol atamanıza(ing) izin verir. Örnek olarak, kendi rolünüzün Yönetici olması gerekmekte, bu da istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz anlamına gelmektedir. Normal kullanıcılar ise genellikle Aboneler olur, bu da onlara çok düşük seviyede bir erişim vermektedir.

Bu eklentiyle WordPress’in kullanıcı rolü sistemine tam erişim elde ediyorsunuz. Eğer varsayılan ayarları kısıtlayıcı buluyorsanız, bu eklenti tam size göre. Bu eklenti bütün web sitenizi adeta özel bir bölge yapabilmenizi sağlar. Kullanıcıların üye olup ve giriş yapmadığı sürece ana sayfanıza bile erişemeyeceği anlamına gelir.

Ana Özellikler:

 • WordPress üyelikli web sitenize yeni kullanıcı rolleri yaratabilir
 • Herhangi bir kullanıcıya birden fazla rol atayabilir
 • İçeriğinizi belirli kullanıcı rollerine sınırlayabilir
 • Tüm web sitenizi özel hale getirebilir

Ücretli: Members %100 ücretsiz bir eklentidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir