Kategoriler
Genel Web

WordPress fotoğraf ve resimleri sıkıştırın

WordPress fotoğraf ve resimleri sıkıştırın

Büyük sorunlardan biri resim ve fotoğraf sıkıştırma! Hosting alanı başta yeterince büğyük görünür, güncellemeye başladıkta, hosting imajlarla dolunca site gittikçe yavaşlar, yazı versiyonları tutuldukça site database’i şişerde şişer.

En iyi sıkıştırma yeni nesil WebP ile kaydetmeniz en iyisi olacaktır denilsede tam çözümü olmayacaktır.

WebP, web üzerindeki görüntüler için üstün kayıpsız ve kayıplı sıkıştırma sağlayan modern bir görüntü formatıdır . Web yöneticileri ve web geliştiricileri, WebP’yi kullanarak web’i hızlandıran daha küçük, daha zengin görüntüler oluşturabilir. WebP kayıpsız görüntüleri, PNG’lere kıyasla %26 daha küçüktür.

Ama bu boyutla alakalı değiş yeriniz ile alakalı ise yerinizi yükseltin. Blogunuz, siteniz genişledikçe imajları depolama konusunda ve imaj adedi konusunda web hostinginiz doluyor dikkat uyarıları göndermeye başlar. İlk önce fazla ve artık fotoğraflardan kurtulun bunlarla alakalı plugin’leri kolayca bulabilirsiniz.

Ama kaydederken ve sitenize imajları eklerken biraz daha boyut olarak küçültmenizi tavsiye ederim. bazı plugin’le çözüm gibi görünse de pek iyi sonuç vermiyor. JPG kaydederken 800px veya 1000 px üzerinde dosyaları küçültün, imajların jpg çözünürlüğünü %50’nin üzerinde tutmayın. Ama imajlar öncelikli bir site iseniz yerinizi genişletmeniz ve hosting’e daha fazla para yatırmanız gerekecektir.

Aşağıdaki önerileri değerlendirin veya ilk kaydederken irfanview ile olabilecek en küçük boyutlara getirin.

Otomatik Resim Optimizasyon Araçlarını Kullanın

Eğer daha basit bir yöntem tercih ederseniz, resimlerinizi otomatik olarak optimize eden online bir araç kullanmayı tercih edin.

Eğer resim düzenleme programlarını kapsamlı şekilde öğrenmek istemiyorsanız, bu araçlar iyi bir seçimdir.

En yaygın olarak kullanılan internet bazlı araçlar JPEGmimi ve TinyPNG’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir