Kategoriler
Adobe Programları Genel

Tasarımcı arkadaşlara önerimdir

Tasarımcı arkadaşlarıma ve bu sektöre girmek isteyenlere tek tavsiyem, Adobe gibi herhangi tasarım programlarını rahat kullanabilecekleri bir bilgisayara yatırım yapın.

Para kazanmadan bu yatırımı nasıl yapalım?” diyebilirsiniz. İlk önce bir sıralama yapalım. İnternet kafeleri bu konuda kullanabilirsiniz.

İlgili tasarım programların öğrenim videoları heryerde yaygın şekilde bulunuyor. Yazılım öğrenmek isteyenler, tasarım öğrenmek isteyenler youtube’da kolayca içerik bulabilir.

Tasarım programlarını öğrenmek için günlük bir çizelge yapın ve hergün 1 saatinizi ayırın ama kendinizi çok yormayın. Aşırı çalışıp kasmayın, zamanınızın çoğunu fikir bulmaya ayırın. Tasarımcının el çantasında sadece programlar bulunmamalı, fikir ve yeniliklere açık olmak, devamlı yenilenmekte tasarımın gerekliliğindendir.

Aşamaları şu şekilde sıralayabilirsiniz.

  1. Tasarım programlarını öğrenmek için kendinize 6 ay kadar ayırmak ile başlayabilirsiniz
  2. Bilgisayar almak için bionluk, sadeceon gibi sitelerde logo, sosyal medya tasarımları yapılır gibi başlıklardan iş alarak kendine bütçe oluşturmak.
  3. Bilgisayar alacak bütçeyi oluşturana kadar biriktirmek (inşallah dolar artmaz diye dua etmek) çünkü alacağınız bilgisayar dolara göre tl olarak zıpzıp zıplayabilir.
  4. Diğer tasarımcılar arasından sıyrılmak için tasarımda farklılaşmak gelişmek gibi adımlar atılabilir.

Bunlar benim önerilerim.

Her görüşe ve fikirlere açık olmak, tasarımı küçümseyen firmalarda çalışmamak, küçümseyen veya ne yapıyorsunuz ki diyen yerlerde çalışmamak ve sizin güveninizi yıkmayan kişilerle çalışmak kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden olacaktır.

Hatta sizi küçümseyen şirket içi sorunlu kişiliklerden uzak durmak, emir veriyormuş gibi isteklerde bulunanların varolduğu ortamlardan hemen uzaklaşmak kişisel olarak sizin akıl sağlığınızı koruyacaktır.

Sistemdeki en kötü huy “5 işi yapabilme kabiliyetini” tek bünyede barındırmanın mümkün olabileceğinin düşünülmesidir. Özellikle IK personelleri tasarımcıların kendi içindeki alanları tanımamaktadırlar. Bir web designer, bir sosyal medya uzmanı veya videographer arasında fark olduğunu bilmezler. Yani bir çoğunun bu konuda bilgisi yoktur diyelim.

Bu tarz ilanları gördüğünüzde uzak durmanızı tavsiye ederim. Başvurularda “ben bunu bilmiyorum” dediğiniz yerde bilginizi sınayıp, hayal kırıklığına uğramayın. Bir programı tamamen öğrendiğinizde aslında bir çok programın yapısı hakkında bilgi edinmiş oluyorsunuz. Örneğin adobe programlarından birini öğrendiğinizde bir çoğundaki kullanım arayüzünün aynı olduğunu ama detaylarının farklı olduğunun farkına varıyorsunuz.

Tasarım biraz göz boyama işidir. Ama fikirle bütünleştiğinde çok etkileyici bir silaha dönüşür. O yüzden çok araştırıp, çok düşünün ve düşündüğünüzü resmedebilmek için en azından bir tasarım programı mükemmel şekilde öğrenin.

“Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok” diyenlerden ve bu tarz kelimeleri sarfedenlerden mutlaka uzak durun. Size “bunun gibi birşey yap” diyen yerlerde de çalışmamanızı tavsiye ederim. Ya da mecbur kalmadıkça böyle yerlerde çalışmayın. İnceleyin ve araştırın. Kendi yolunuzu zamanla bulacaksınız.

Tasarımcılar ve yazılımcılar arasında çizgi farklılıkları olacaktır. Tasarımcılar için daha güçlü bilgisayar gerekirken, yazılımcılar için orta üstü bir bilgisayar yetebilmektedir.

Konum doğrudan yazılım olmadığı için bu konuda atıp tutmayacağım.

“Tasarımcı arkadaşlara önerimdir” için bir yanıt

Tasarım aklı devamlı değişiyor, her gün yeni teknikler, farklı stiller geliştiriliyor. Bu gelişmeleri takip etmezseniz ilerideki ışık size uzak gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir