Kategoriler
Seo

Rank Math Seo Nasıl Kurulur?

RankMath nedir?

Rank Math, web sitenizin arama en iyi uygulamaları göz önünde bulundurularak optimize edilmesini sağlamak için özelliklerle dolu bir SEO paketi tarzı eklentidir. Daha önce başka bir WordPress SEO eklentisi kullandıysanız, Rank Math’ın nasıl çalışabileceğine dair temel bir anlayışa sahip olmalısınız.

Rank Math ve diğer SEO eklentileri (Yoast gibi) arasındaki kritik fark, bunun bir freemium eklentisi olmasıdır, yani ücretsiz sürümde diğer eklentilerden daha fazla özellik sunar.

Rank Math ne zaman kuruldu?

Bir eklentinin geçmişini anlamak, onun güvenli olup olmadığını belirlememize izin vermelidir. Rank Math (şirket) 2018’de kuruldu ve merkezi Hindistan’da. Rank Math eklentisi, 850.000’den fazla aktif eklenti kullanıcısına sahiptir ve sadece üç kısa yıl içinde WordPress kullanıcıları arasında popülerlik kazanmıştır. Eklentinin arkasındaki ekip 27 üyeden oluşuyor ve dünya çapında uzak bir yerde bulunuyor. Global bir ekip, Rank Math’ın sürekli olarak arama değişikliklerini dikkate alan ve eklentinin güncel kalmasını sağlayan bir eklenti oluşturmasına ve optimize etmesine izin verir.

Rank Math’ın özelliklerinden bazıları nelerdir?

Bu SEO eklentisini diğerlerinden ayıran özelliklerden bazıları nelerdir? Hadi daha yakından bakalım.

Kullanım kolaylığı

Müşterilerimizin birçoğunun oturmak ve WordPress sitelerinin her küçük yönünü değiştirmek veya kurmak için zamanları yok. Yeterince adil – yürütecek işleri var! Rank Math’ı harika yapan şey budur – Kurulum Sihirbazı ile kurarken bile kullanımı kolaydır. Adım adım kurulum süreci, web sitenize en uygun ayarları nasıl yapılandıracağınız konusunda size rehberlik eder.

Veri entegrasyonu standart olarak gelir

SEO tamamen verileri anlamakla ilgilidir – kullanıcıların web sitenizi nasıl bulduğunu, ziyaret ettiğini ve web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini. Rank Math, ücretsiz sürüme Google Analytics ve Google Arama Konsolu modüllerini dahil ederek bunu sağlar; Ücretli sürümü seçerseniz, haftalık sıralamaları izleyebileceğiniz ve parmaklarınızın ucunda çok daha fazla veriye sahip olabileceğiniz için daha da iyi.

Şema veya zengin snippet’ler dahildir

Gibi arama motoru algoritmaları gelişmeye başladığından itibaren SEO çabalarında şema işaretlemeyi dahil etmek daha kritik hale gelmektedir. Schema, Google veya Bing gibi arama motorlarının sayfanın ne hakkında olduğunu ve arama sonuçları sayfalarında nasıl sunulması gerektiğini daha iyi anlamasına yardımcı olan bir HTML işaretlemesi türüdür.

Google’ın sonuçları bir arama sonuçları sayfasında nasıl gösterdiğine bir örnek, aşağıdaki arama sorgusu için gösterilen ‘Doğrudan Yanıt’ ve ‘Kişiler Ayrıca Soruyor’ kutularıdır: “ Temel web hayati değerleri nelerdir? 

Bir Google SERP Cevap Kutusu örneği

Sitenize entegre edilmiş şemaya sahip olmak, bu veya diğer öne çıkan snippet’lerde yer alma şansınızı artırır .

Sitenize şema uygulamak için genellikle birkaç eklenti yüklemeniz gerekir. Ancak Rank Math, eklentinin ücretsiz sürümünde zengin bir snippet modülü içerir. Bu, kutudan çıkar çıkmaz kullanabileceğiniz 14 farklı şema türüne erişiminiz olduğu anlamına gelir. Bu, içeriğinizin çoğu arama sorgusunda her zaman ilk sonuç sayfasında yer alan Google’ın SERP özelliklerine dahil olma şansına sahip olmak için önemlidir.

Yapılandırılabilir ve modüler tabanlı

SiteCare’de, ticari web sitemizin ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığımız eklentileri ince ayar yapma ve kişiselleştirme yeteneğine sahip olmak istiyoruz. Rank Math’ın modüler sistemi tam da bunu yapmamıza izin veriyor, çünkü ihtiyacımız olan modülleri yapılandırabilir ve ayarlayabilir ve ihtiyacımız olmayanları görmezden gelebiliriz.

Modüler tabanlı bir sistem, sunulan özelliklerden bazılarını ihtiyaç duyduğunuzda ve istediğiniz zaman kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ne yazık ki, birkaç SEO eklentisi, değişen ihtiyaçlarınıza göre hangi özellikleri veya eklentileri kullanmak istediğinize karar verme seçeneği sunmaz. Rank Math’ın kurulum sırasında kapatılmış birkaç modülü vardır (şema modülü, görüntü optimizasyon modülü ve yönlendirme modülü gibi), bunlar ihtiyaç duyduğunuzda ve gerektiğinde açılabilir.

Dahili SEO denetimi

Bu eklentinin öne çıkan bir diğer özelliği de tek tıklamalı seo modülüdür. Ücretsiz sürümde, eklentinin analiz aracı, SEO puanınızı ve bunu düzeltmek ve iyileştirmek için yapmanız gerekenleri gösterir. (Bunu, kendi SEO denetçinizin beklemede olduğunu düşünün).

Bu özellik mükemmel olsa da, harika SEO sonuçları görmek istiyorsanız, bir web sitesinde uygulamanız gereken tüm düzeltmeleri değil, yalnızca SEO’nun temel yönlerini kapsadığını vurgulamamız gerekir.

Otomatik SEO temelleri

SEO geliştikçe ve içerik oluşturma ve bağlantı oluşturma daha fazla çaba gerektirdiğinden, SEO temellerini uygulamak için araçlara veya özelliklere güveniyoruz. Böyle bir otomasyon özelliği, eklentiyi görüntü ALT metnine ve görüntü başlığına otomatik olarak eklenecek şekilde ayarlamanıza olanak tanıyan Rank Math’ın görüntü iyileştirici modülüdür.

Google ve diğer arama motorları görselinizin içerdiği grafikleri veya öğeleri bilmediğinden görsellerdeki alternatif metin önemlidir. Google, sizin ve benim görebildiğim gibi “göremez”. Görseli arama motorlarına açıklamak için ALT metni kullanıyoruz. Web erişilebilirliği açısından bakıldığında, bir web sitesindeki içeriği anlamak için ekran okuyuculara güvenerek görme engelliler için ALT metni eklemek zorunludur.

Blog Özelliği resmi: Rank Math vs. Yoast SEO

Rank Math, Yoast’tan daha mı iyi?

Çevrimiçi olarak “Rank Math” için arama yaparsanız, arama sonuçları çoğunlukla Yoast SEO ve Rank Math’ı SEO eklentileri olarak karşılaştıran blogları içerir: “Rank Math Yoast’tan daha mı iyi?” Kim kazanmalı? Cevaplaması zor bir soru.

İki eklentiyi karşılaştırmanın zorluğu, en önemli farklılıklarını anlamakta yatmaktadır. Yoast, standart bir WordPress SEO eklentisidir; Rank Math ise hepsi bir arada SEO paketi değildir. Peki ikisini karşılaştırmak o kadar gerçekçi mi?

Rank Math, onu olağanüstü bir eklenti yapan bir dizi özellik ve modül içerir. Sonuç olarak, RankMath, ihtiyacınız olan her şeye tek bir hafif eklentide sahip olduğu için karşılaştırmalar söz konusu olduğunda Yoast’a çok daha iyi görünen bir alternatiftir.

Örnek olarak site hızını alalım. Google (ve hedef kitleniz) mobil ve masaüstünde hızlı yüklenen web siteleri arıyor. Ne yazık ki, Rank Math’ın kullanıma hazır sunduğu özelliklere erişmek için Yoast’ın yanında birden fazla eklenti yüklemeniz gerekiyor. Buradaki ironi, daha az yüklü eklentinin daha hızlı yüklenen daha hafif bir site anlamına gelmesidir. Bu tek başına Rank Math’ın benim gibiler için sahip olduğu en önemli cazibe merkezlerinden biridir .

Diğer SEO eklenti teklifleriyle standart olarak gelmeyen, ancak Rank Math ile yapılan ek özellikler, Rank Math’ın yerleşik veri modüllerini içerir. Yoast, aynı düzeyde veri analizi sağlamak için Monster Insights gibi başka bir eklentiye ihtiyaç duyar.

Şema işaretlemesi ve uygulaması, Yoast’ın yetersiz kaldığı bir başka husustur. Yoast , standart web sayfasını, organizasyonu, makaleyi ve diğer şemaları standart bir teklif olarak içerse de, içerik parçalarımız için ihtiyaç duyduğumuz şemaya sahip olmak için genellikle başka eklentiler yüklememiz gerekir. Bir örnek, sitemizdeki Helpie eklentisi aracılığıyla kolaylaştırılan Sıkça Sorulan Sorular şemasıdır.

Rank Math nasıl kurulur

Artık eklentiyi anladığımıza göre, eklenti kurulumuna ve bu eklentinin çalışması için gereken bazı kritik ayarlara geçelim.

Kurulum sihirbazının her aşamasında, belirli bir adımı atlayabilir veya istediğiniz zaman WP kontrol panelinize geri dönebilirsiniz.

Adım 1: Eklentiyi yükleyin

İlk adım, WordPress sitenizin arka ucuna giriş yapmaktır, sol taraftaki kontrol panelindeki “Eklentiler”e ve ardından ‘Yeni Ekle’ düğmesine tıklayın. Yeni bir “Eklenti Ekle” penceresi açılacaktır.

Yeni Eklenti WordPress Ekle

Ardından, “Eklentiler ara” arama kutusuna tıklayın ve “Rank Math” yazın.

WordPress Yönetici panosunda yeni bir eklentinin nerede bulunacağını ve ekleneceğini gösteren bir resim

“Şimdi Kur” u ve ardından “Etkinleştir”i tıklayın. Eklenti şimdi yüklenmiş olmalıdır.

2. Adım: Ücretsiz hesabınızı bağlayın

Eklenti yüklenip etkinleştirildiğinde, otomatik olarak Rank Math kayıt penceresine yönlendirileceksiniz. Burada ücretsiz bir hesap oluşturmanız gerekecek (RankMath’in e-posta gelen kutunuza göndereceği bazı ekstra özellikler ve makaleler için).

Bu adımı atlayabilir ve devam edebilirsiniz – kurulumu tamamlamak için bir hesabınızın olması gerekmez – ancak Rank Math’ın haber bülteninden SEO hakkında bilginizi ileriye taşımanıza yardımcı olabilecek harika Seo bilgisi almak için bir hesap oluşturmanızı öneririz .

3. Adım: Kurulum sihirbazını izleyin

Hesabınızı oluşturduktan sonra, takip etmesi kolay kurulum sihirbazı yüklenir. Bilgi düzeyinize bağlı olarak, profilinizi oluşturmak için kullanabileceğiniz üç farklı yöntem vardır.

Bu makale için, sizi gelişmiş kurulum sürecinden geçireceğiz.

Kolay veya gelişmiş bir kurulum seçmek için Rank Math başlangıç ​​sihirbazını gösteren bir resim

Adım 4: SEO eklentinizden SEO verilerini içe aktarın

Yerinde bir SEO eklentiniz varsa, mevcut eklentinin ayarlarını içe aktarabilirsiniz. İlk olarak, ayarları içe aktarmanız gereken SEO eklentisini seçin ve ardından içe aktarıcıya tıklayın. “İthalatçıyı çalıştır” düğmesine tıkladığınızda, aşağıda gösterildiği gibi tüm ayarların içe aktarılmasını çalıştıracaktır.

Mevcut SEO ayarlarını Rank Math'a aktarmak için Rank Math başlangıç ​​sihirbazını gösteren bir resim

Adım 5: Web sitenizin ayrıntılarını ekleyin

Bu adımın tamamlanması için birkaç gereksinim vardır, bu nedenle bu öğelerin elinizde olduğundan emin olun.

Bir WordPress sitesi kurmak için Rank Math başlangıç ​​sihirbazını gösteren bir resim

Yapmanız gerekenler:

 1. Rank Math ile ne tür bir WordPress siteniz olduğunu onaylayın: Bu bir blog mu, mağaza mı, küçük işletme mi yoksa portföy mü? Ardından, web sitenizin türü için en doğru olan ayarı seçin.
 2. Web sitenizin logosunu yükleyin. Rank Math, kare bir görüntüyü tercih eder ve minimum boyut gereksinimi 160×90 pikseldir.
 3. Varsayılan sosyal paylaşım resminizi ekleyin. Bu resim, web sitenizden bir bağlantı Facebook veya LinkedIn’de paylaşıldığında kullanılacaktır. Bu resim için önerilen boyutlar 1200 x 630 pikseldir. Gönderiniz veya sayfanızda o sayfa için önceden belirlenmiş bir resim varsa, burada kullanılan varsayılan resmi kullanmaz.

Yukarıdakiler yapıldıktan sonra, “Kaydet ve Devam Et” e tıklayın.

6. Adım: Analitiklere bağlanın

Zaten bir Google Analytics hesabınız varsa, Google hizmetlerine bağlanmak için düğmeyi tıklayın. Google analytics’e sahip değilseniz, burada duraklamanızı ve profili buraya entegre edecek şekilde ayarlamanızı öneririz.

Google Hizmetlerini eklentiye bağlamak için Rank Math başlangıç ​​sihirbazını gösteren bir resim

Hem Search Console (GSC) hem de Google Analytics (GA) hesaplarınız varsa, ilgili GA ve GSC profillerine entegre olmak için profilinize Rank Math erişimine izin verin.

RankMath eklentisi aracılığıyla Google Arama Konsolu ve Google Adsense'in nasıl etkinleştirilebileceğini gösteren bir resim

İşiniz bittiğinde, web sitenizde kullanmak istediğiniz profilleri seçin. İlgili izleme kodunu henüz uygulamadıysanız, Rank Math’ın analitik kodunu sizin için yüklemesini sağlayabilirsiniz.

“Kaydet ve Devam Et” i tıklayın.

7. Adım: Site haritalarını ayarlayın

Site haritaları, arama motorlarına sitenizin nasıl yapılandırıldığını, hangi içeriği taramaları gerektiğini ve her sayfanın önceliğini söyleyen temel kılavuzlardır.

Bu adım için Rank Math’ın site haritalarını sizin için otomatik olarak oluşturmasını isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir. Önerimiz, Rank Math’ın bunu yapmasına izin vermektir.

Bu özelliği açtığınızda, aşağıda gösterildiği gibi birkaç ek seçenek açılır.

Site haritası yapılandırmalarını seçmek için Rank Math başlangıç ​​sihirbazını gösteren bir resim

Eklenti ve site haritası kurulumundan en iyi şekilde yararlanmak için tüm bu özellikleri açmanızı öneririz.

Bir kez yaptıktan sonra kaydedin ve devam edin.

Adım 8. Son SEO ince ayarları

Sihirbazın son adımı, SEO’nun küçük yönlerine odaklanır. Aşağıdaki resme göre aşağıdaki ayarları kullanmanızı öneririz:

 • Açın Noindex Boş Kategori ve Tag Archives.
  Bir kategori boşsa ve arama motorları onu dizine ekleyebilirse, düşük içerikli bir sayfa, olumsuz bir SEO faktörü olarak görülür. Bu nedenle, en iyi uygulamaları izlediğinizden emin olmak için boş sayfaların dizine eklenmesine izin vermeyin.
 • Açma Yeni Sekmede / Pencere Aç Dış Bağlantılar seçenekleri.
  Yeni bir sekmede harici bir bağlantı açmak standart bir deneyimdir. Ancak aynı sekmede başka bir site açmak, okuyucuyu web sitenizden uzaklaştırır. Çoğu zaman sitenize geri gelmezler. Yani amaç, okuyucuyu sitenizde tutmaktır.
 • Nofollow Dış Bağlantılar özelliğini kapatın .
  Bunun harici bir web sitesine işaret eden her bağlantı için kullanılmasını önermiyoruz. Bu ayarı duruma göre uygulamak en iyisidir. Bu özelliği önermiyoruz çünkü bir sıralama sinyalinin bir yönü sitenizden gelen harici bağlantıların sayısıdır. Bir arama motoruna harici bir bağlantı, okuyucunun arama sorgusuyla ilgili tüm bilgileri bulmasına yardımcı olmaya çalışıyormuşsunuz gibi yorumlanır. Bağlantının takip mi yoksa takipsiz mi olacağına karar vermenize yardımcı olmak için, eklemek istediğiniz bağlantının okuyucularınıza yardımcı olup olmayacağını kendinize sorun. Cevabınız hayır ise, bunun bir nofollow bağlantısı olduğundan emin olun.
 • Son olarak, “Kaydet ve Devam Et” düğmesine basın.
SEO'yu otomatikleştirmek için Rank Math başlangıç ​​sihirbazını gösteren bir resim

Adım 9. Modülleri kurun

Kontrol panelinize dönmek için tıkladığınızda, modüller sekmesine yönlendirileceksiniz.

Aşağıdaki modülleri açmanızı öneririz:

 1. 404 Monitor – Bu modül, zamanla ortaya çıkabilecek herhangi bir 404 hata sayfasını izlemenizi sağlar.
 2. SEO Analizi – Bu, sitenizdeki SEO’nun doğru yolda olduğundan emin olmanıza yardımcı olan güçlü bir özelliktir.
Optimize edilmiş SEO için mevcut Rank Math eklenti modüllerini gösteren bir resim
 1. Yönlendirmeler – Bozuk bir sayfayı yeniden yönlendirmeniz veya bir sayfayı silmeniz gerekiyorsa, bunu yapmak için bir eklentinizin olması gerekir. Bu Rank Math modülü yardımcı olacaktır.
 2. Görsel SEO – Bildiğimiz gibi görsel SEO ve erişilebilirlik bu günlerde çok önemli. Bu modülü açmak, web sitenizin resimlerini optimize edip ince ayar yapabilmenizi sağlayacaktır.
Optimize edilmiş SEO için mevcut Rank Math eklenti modüllerini gösteren bir resim

Kalan modülleri ihtiyaca göre açabilirsiniz. E-ticaret mağazası gibi web sitenizin türüyle alakalı olduklarını fark ederseniz, bunları açmanızı öneririz.

Kapanışta, Rank Math, işi halletmek için birden fazla eklenti yüklemek zorunda kalmadan WordPress SEO’nuzu yeni zirvelere taşıyan güçlü bir araçtır. WordPress SEO çabalarınızı yükseltmek için bu araca geçmek için güçlü bir durum var. Ancak, WordPress eklentilerini değiştirmeden önce göz önünde bulundurulması gereken ana faktör, WordPress uyumluluğudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir