Kategoriler
Genel Web

Google Analytics Sorunu – Online Kişi Sayısı

Google Analytics’te Gerçek Zamanlı Trafik Sorunu arasıra yaşanıyor.

Bazen google analytics’te metrik toplamı normal gösteriyor ve ama online trafik sayısı canlı olarak devamlı artıyor veya az gösteriyor ise sistemdeki bir bug, hata yüzünden oluyor.

Bu sorunu google anlaytics olanlar artık biliyor ve sorunun geçmesi için sistemin kendini yenilemesi veya birinin bir tuşa basıp, yeniden başlatması gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bir çok gazete sitesinde çalışan teknoloji tayfası yani elemanlar ne sorunun kaynağının açıklamasını yapabiliyor ne de bu konuda yazı yazabiliyor.

Google’ın konu hakkında açıklamasını bekliyorlar. Evet google en doğru açıklamayı yapacaktır fakat sizler gerçek birer teknoloji yazarı olasanız sistemdeki hata yüzünden olduğunu kolayca anlarsınız.

Şöyle bir detay açıklayayım. Sistemdeki bug kendi kendini onaracak bir yapıdadır. Onu bulup tamir etmesi, sorunu çözmesi biraz zaman alabileceğini düşünmelisiniz. Ama düşünebilecek yapıda yazarlar değilsiniz. Siz sadece google arama odaklı yazalar topluluğusunuz. Size sadece click-tık gerekiyor.

Google’ın kendi içinde de kullandığı analytics neredeyse Dünya’daki verilerin %77’sini tuttuğundan sistemin içindeki her hatanın düzeltilmesininde zaman aldığını biliyorum.

Analytics canlı trafik akışı sorununun giderilmesi için yazılımcılar ile sistem güncelleyicilere zaman verin. Acele etmeyin. Zaten metrik günlük sayacı hala doğru şekilde çalışıyor.

 

“Google Analytics Sorunu – Online Kişi Sayısı” için bir yanıt

Google Analytics 4 temel ana bileşen üzerine kurulmuştur.

Veri toplama: Google Analytics’te veriler javascript kod parçacıkları yardımıyla toplanır. Bu kod satırı kullanıcıların hangi URL’i ziyaret ettiğini, hangi browser’dan veya cihazdan giriş yaptığını analytics hesabınıza aktarır.

Veri işleme: Toplanan veriler Google’ın sunucularına gönderilir ve kategorize edilerek anlamlı hale getirilir.

Konfigürasyon: Veriler işlendikten sonra veritabanına kaydedilir. Veri tabanına kaydedilen veriler bir daha değiştirilemez. Örneğin filtrelenmiş hesabınızda filtreyi kaldırsanız bile eski verilere ulaşamazsınız.

Raporlama: Toplanan verilerin Google Analytics kullanıcılarına sunulduğu bileşendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir