Kategoriler
IOS

Apple Yeni M1 işlemciler

2020’nin sonlarında Apple, kendi ilk bilgisayar işlemcisini tanıttı:  M1 yongası . Ve çoğumuz hemen şunu merak ettik: Intel Core i-serisi işlemcilerden gerçekten daha mı hızlı? Yani, M1 ve Intel Core i7 karşıtlığını kim kazanırdı?

M1 Çip

Apple, ARM tabanlı M1 çip kıyaslama sonuçlarının Intel’e kıyasla daha üstün bir performans gösterdiğini iddia ediyor. Ayrıca, M1’in temelde bugün piyasada bulunan en hızlı işlemci olduğunu belirtiyorlar. M1 yongası, dört performans ve dört verimlilik çekirdeğine sahip sekiz çekirdekli bir işlemcidir. Ayrıca, sekiz çekirdekli grafikler ve 15 kata kadar daha hızlı makine öğrenimi performansı sağlamak üzere tasarlanmış 16 çekirdekli Neutral Engine ile birlikte gelir. 

Sekiz çekirdekli GPU sayesinde, M1 tabanlı bilgisayarlar, geleneksel olarak eski Macbook Pro sürümlerinin mantık kartlarında kurulu olan yerleşik dört çekirdekli Intel yongalarını yenerek grafik performansında üstündür.

Intel i7 ve Apple M1: Intel Core i7 11. Nesil İşlemci Nasıl Karşılaştırılır? 

Apple’a yanıt olarak Intel, kısa bir süre sonra Tiger Lake 11. nesil işlemcilerini piyasaya sürdü. Apple’ın rekabetine dayanmak zorunda, Intel aynı zamanda en büyük rakibi AMD işlemcileri tarafından sürekli olarak zorlanıyor. Ve en yeni  Ryzen 5000  ailesi, Intel çiplerinin üstünlüğünü sorgulayabilir. 

Yine de Intel, Core i7 11. nesil işlemcilerinin ciddi bir güç sunabileceğini iddia ediyor. Çip, performansı ve verimliliği artırmak için yeniden tasarlandı. Ayrıca Tiger Lake yongaları Intel Xe grafikleriyle birlikte gelir ve CPU’nun kıyaslama istatistiklerini neredeyse ikiye katlamasına olanak tanır.

Ancak sekiz çekirdekli Apple M1 yongasının aksine, yeni Intel Core i7, sekiz iş parçacıklı dört çekirdekli CPU’dur. Intel daha yüksek bir temel frekans sunsa da M1’in gerisinde kalıyor. Dolayısıyla, yazılım uyarlama faktörünü göz ardı edersek, M1, hız ve genel performans açısından Apple M1 yongasına karşı intel i7 karşıtlığını kazanır.

Apple M1 Chip vs Intel i7: Gerçeklik Kontrolü

Gerçekte, işlemci performansı ve hızı büyük ölçüde donanımınızı nasıl kullandığınıza bağlıdır. Örneğin, içerik oluşturucular, en yeni Intel Core i7 11. nesil işlemcinin 4K dosya dönüştürmede Apple M1’den yaklaşık 1.1-1.2 kat daha hızlı olduğunu bildiriyor. Intel Core i7, makine öğrenimi/AI programlarını kullanırken Apple M1 yongasını da bir mil geride bırakıyor. Hem yerel hem de yerel olmayan uygulamalarda Apple’ı yenebilir ve yenebilir. Ve oyun söz konusu olduğunda, Apple M1 pek çok oyunu çalıştıramaz. Örneğin Apex Legends, Halo MMC ve Overwatch hayranları, favori oyunlarını M1 tabanlı Macbook’ta çalıştıramayacaklarını bildiriyor. 

M1 ve Intel Tabanlı Mac’ler

M1 çip tabanlı Macbooks Pro 13  ve Macbook Air dizüstü bilgisayarların Intel olanlara göre birkaç önemli avantajı  vardır. İlk olarak, M1 pil üzerinde daha kolaydır ve kullanıcılara Intel tabanlı benzerlerine kıyasla neredeyse iki kat daha fazla pil ömrü sağlar.

Apple 2020 M1 Macbook Pro dizüstü bilgisayarlar daha uygun maliyetlidir: örneğin temel model, 1799 $ Macbook Pro 13 Intel Core i5 tabanlı model yerine 1299 $ ile başlar. Daha uzun pil ömrü ve daha düşük bir fiyatla birlikte hızlı performans, M1 tabanlı modeli çoğu Apple Mac kullanıcısı için zahmetsiz hale getirir.  

Yine de Intel CPU, daha güçlü dahili donanımı barındırabilir, daha fazla RAM ve depolamayı destekler. Bu nedenle, Apple M1 çipli bilgisayarlar çoğu insan için en iyi seçim olsa da, herkesin birinden faydalanabileceği anlamına gelmez. Örneğin, Cisco, Microsoft 365 ve Slack gibi geleneksel uygulamalara güvenen programcılar ve web geliştiricileri, Intel destekli bilgisayarla daha iyi durumda. Bunun nedeni, bu programların çoğunun henüz Apple M1 yongası için optimize edilmemiş olmasıdır. 

Apple M1 vs Intel: Yeniden Satış Değeri

Daha önce belirlediğimiz gibi, M1 tabanlı Macbook’lar Intel’deki benzerlerinden daha ucuza çalışır. Dolayısıyla, doğal olarak bu, M1 Macbook’un yeniden satış değerinin Intel’den daha düşük olduğu anlamına gelmelidir. Ancak durum böyle değil, henüz değil. Bunun nedeni M1’in yeniliği ve etkileyici kıyaslamaları olabilir, ancak şu ana kadar topladığımız yeniden satış verilerine dayanarak, kullanılmış M1 Mac’ler çoğu durumda daha fazla paraya satılıyor. 

Örneğin,  M1 yongası ve 256 GB  depolama alanına sahip Apple MacBook Pro 13, web sitelerinde 614 ABD Dolarına kadar yeniden satılabilir.* Bizde ise çok daha yüksek olacaktır.  2020 Intel Core i5 Apple Macbook Pro 13  ise 546 ABD Dolarına alıcısını bulur ama ülkemizde satışı çok farklı olacaktır *

Son düşüncem

Gördüğümüz gibi, Apple M1, Intel’in en yeni Core i7 işlemcisi için zorlu bir rekabet gibi görünüyor. Ve standartlaştırılmış kıyaslamalarla, Intel i7 rekabetine karşı Apple M1 çipini kesinlikle kazanır. Ayrıca, uzun pil ömrü ve daha düşük maliyet, M1 çipini çoğu Apple hayranı için daha çekici kılıyor. Yine de, örneğin web programcıları M1 çipinden tam olarak yararlanamazlar. Yeniden satış değerine gelince, M1 Intel’i bir kez daha geride bıraktı. Ancak çipin nispeten yeni olduğu düşünülürse, her şey hala değişebilir. Bu nedenle , satılık ikinci el bir Macbook’unuz varsa, bir  an önce satıp geçmenizi öneririz.

“Apple Yeni M1 işlemciler” için 2 yanıt

M serisi çip, istenen performans hedeflerine ulaşmak için önce verimliliğe ve optimizasyona odaklanır. Apple’ın artık yukarıdan aşağıya kontrol ettiği yazılım ve donanımın sıkı entegrasyonu, hem enerji açısından verimli hem de yüksek performanslı bir çip ile sonuçlanıyor. Bir çip tüccarı olan Intel’den farklı olarak Apple, M1 hakkında genel özellikler dışında herhangi bir bilgi ifşa etmez. Apple, bunun yerine yazılım karşılaştırmalarında ve genel kullanım deneyiminde sonuçları göstermeyi tercih ediyor.

M1, 5nm’lik bir süreç üzerine inşa edilmiştir. M1, Ateş ve Buz çekirdekleri olarak adlandırılan iki konfigürasyonda 8 çekirdeğe sahiptir. 4 adet yüksek performanslı çekirdek ve 4 adet yüksek verimli çekirdek vardır. 16 çekirdekli grafik işlemci ve ML görevleri için bir Neural Engine var. Tüm bunlar, Apple Fabric adı verilen ve belleği, harici G/Ç’yi ve depolama ve güvenli yerleşim alanına erişimi yöneten G/Ç devreleriyle birbirine yapıştırılmıştır.

Apple M1 ve Intel 11. Nesil Core i9 karşılaştırmasını gelecek yazıda paylaşacağım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir