Kategoriler
Adobe Programları Genel Web

Adobe, Figma’yı 20 milyar dolara aldı

Adobe, Figma’yı 20 milyar dolara aldı

Konuyla ilgili bilgisi olan kişiler, Adobe Inc.’in çevrimiçi tasarım işbirliği araçları yapan bir girişim olan Figma’yı satın almak için anlaşmaya yaklaştığını söylemişti.

Bilgilerin özel olduğu için kimliğinin açıklanmamasını isteyen kişiler, Perşembe gününe kadar bir anlaşmanın açıklanabileceğini söyledi. Taraflardan biri, Figma için 15 milyar dolardan fazla bir değerlemeyi tartıştıklarını söyledi ve ardından anlaşmaya varıldı gibi haberler geldi.

20 milyar dolarlık bir fiyat etiketi, en son Haziran 2021’de 200 milyon dolar topladığı 10 milyar dolar değerinde olan Figma için oldukça büyük bir sıçrama 

Adobe CEO’su Shantanu Narayen yaptığı açıklamada, “Adobe ve Figma’nın birleşimi dönüşümseldir ve işbirlikçi yaratıcılık vizyonumuzu hızlandıracaktır.” Dedi.

Adobe, satın almalar yoluyla son yıllarda işbirliği araçları alanına odaklanmasını keskinleştirdi. 2020’de iş yönetimi platformu Workfront’u ve geçen yıl bulut tabanlı video işbirliği platformu Frame.io’yu satın aldı.

Yine de, hisseler erken işlemlerde %13 düştü. Bazı analistler, Adobe’nin borcunu artırmasını gerektirebilecek anlaşmanın boyutuna dikkat çekti. Şirketin 2 Eylül itibariyle 3,87 milyar dolar nakit ve nakit benzerleri vardı.

Adobe’de %1,5 hisseye sahip olan Aptus Capital Advisors’ın portföy yöneticisi ve özsermaye analisti David Wagner, “Şirket (Figma) için ödenen fiyattan dolayı hayal kırıklığına uğradık” dedi.

“Bir şirketin hisseyi savunmak için satın alması gerektiği zaman pek iyi bir işaret değil. Bu sürdürülebilir bir çözüm değil.”

Geçen ay bir CNBC raporu, binlerce Microsoft (MSFT.O) çalışanının Figma’yı kullandığını ve yazılım devinin Adobe ile paylaştığı yakın ilişki üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi. Windows üzerinde çalışan makineler arasında dağıtım, Adobe’nin her yerde bulunmasına yardımcı oldu ve şirketler ayrıca ürünlerini platformlar arasında senkronize etti.

Anlaşmanın 2023’te tamamlanması bekleniyor ve San Francisco merkezli Figma, kurucu ortak ve İcra Kurulu Başkanı Dylan Field tarafından yönetilmeye devam edecek. Her iki şirket de anlaşmayı iptal ederse 1 milyar dolarlık bir fesih ücreti ödemek zorunda kalacak.

Bu arada, Adobe’nin 4,52 milyar dolarlık dördüncü çeyrek gelir tahmini, Refinitiv verilerine göre analistler tarafından tahmin edilen 4,58 milyar doların altına geldi.

Üçüncü çeyrek karı da daha güçlü bir dolardan ve daha yüksek maliyetlerden gelen darbeyi yansıtarak yaklaşık %6 düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir