Kategoriler
Adobe Programları

Photoshop’ta Dağılım Etkisi Nasıl Oluşturulur

Photoshop’ta nasıl bir dağılım efekti oluşturacağınızı göstereceğim. Parçalanma efekti oluşturmak için katmanlar, filtreler, ayarlama katmanları ve fırça darbeleri kombinasyonunu nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. En popüler efektlerden biridir, ancak bazen doğru yapmak kolay değildir, adım adım talimatların yardımıyla, parçalanma efektlerinin nasıl oluşturulacağını öğrenebileceksiniz, o yüzden başlayalım.

Adım 1 – Örnek Resmi Açın

Örnek görüntüyü Pexels’ten indirin ve Photoshop’ta açtığımı gördüğünüz gibi Dosya > Aç’ı seçerek Photoshop’ta açın :

Adım 2 – Konuyu Ayırın

İlk olarak, konuyu arka plandan ayıracağız. Konu arka planımın temiz olduğunu fark ederseniz, bu konuyu herhangi bir güçlük çekmeden seçmeme yardımcı olacaktır. Bu efekt için görüntüyü kullandığınızda, arka planı patlatan görüntüyü elde etmeye çalışın.

Arka planım nedeniyle, arka planı tek bir tıklamayla seçmek için Sihirli Değnek Aracını (W) kullanabilirim. Bu araç, bir rengi örnekleyerek, onu Araç panelinden etkinleştirerek ve ardından seçmek için arka planı tıklatarak çalışır. Tıkladığınızda, arka plandaki rengi örnekleyecek ve örneklenen renkle eşleşen tüm eşleşen pikselleri seçecektir. Bu yüzden onu kullanın ve aşağıda gösterildiği gibi arka planı seçin.

Şu anda arka plan seçili, modeli veya konuyu seçmek için seçimi tersine çevirmemiz gerekiyor.

1. Seçimi tersine çevirmek ve modeli seçmek için CTRL + I tuşlarına basın .
2. Modeli kopyalamak için CTRL + C tuşlarına basın
3. CTRL + SHIFT + N tuşlarına basarak yeni bir katman oluşturun ve seçimi veya modeli yeni oluşturulan katmana yapıştırmak için CTRL + V tuşlarına basın . Bu katmana “Model” adını verin.

1. İhtiyacımız olmadığı için Orijinal Katmanı devre dışı bırakın.
2. Model katmanının altında yeni bir katman oluşturun ve ona “Yeni Arka Plan” adını verin.
3. Düzenle > Doldur ve Bu katmanı gri renkle doldur seçeneğine gidin veya orijinal katmandaki rengi örnekleyebilir ve ardından ALT + GERİ AL ‘a basarak doldurabilirsiniz .

Adım 3 – Sıvılaştırma Filtresini Kullanma

Modeli yeni bir katmana yerleştirdikten sonra, üzerine sağ tıklayarak katmanı Akıllı Nesneye dönüştürün ve Akıllı Nesneye dönüştür’ü seçin.

Git Filtre> Sıvılaştır :

Forward Warp Tool’u kullanın ve model gövdemizin şeklini yok edin. İşlemi hızlandırmak istiyorsanız Fırça Aracı seçeneklerinden yardım alabilirsiniz. Fırça boyutunu, yoğunluğunu ve basıncını oradan artırabilirsiniz. Sıvılaştırma Filtresini kullanarak model gövdesinin şeklini aşağıda gösterildiği gibi değiştirin .

Adım 4 – Görüntüyü Dağılma Etkisi için Hazırlama

Şimdi, patlama fırçalarının kullanımıyla bir parçalanma veya dağılma efekti oluşturmaya başlamak için görüntüyü hazırlayacağız.

Katman > Katman Maskesi > Tümünü Gizle’yi seçerek Model katmanına Tümünü Gizle katman maskesi ekleyin . Bu model imajının tamamına ihtiyacımız yok, sadece onun parçalarına ihtiyacımız var, onun vücut kısmı havaya fırlatılıyor veya yok oluyor/dağılıyor gibi bir etki yaratmak için modelin dağınık vücut kısımlarını oluşturuyor.

Bunun üzerine Model katmanının bir kopyasına daha ihtiyacımız var. Model katmanını çoğaltın ve üzerine sağ tıklayarak katman maskesini silin ve Delete Layer Mask öğesini seçin .

Bu görüntüye Liquify filtresi uyguladığımız için bunu da silmemiz gerekiyor. Akıllı Filtreye sağ tıklayın ve “Akıllı Filtreyi Sil” seçeneğini seçin.

Şimdi modele beyaz bir maske eklemek için Katman > Katman Maskesi > Tümünü Göster’e gidin .

Adım 5 – Dağılım Etkisi Oluşturun

Herhangi bir patlama veya kalıntı fırçasını kullanabilir ve bunları Photoshop’ta içe aktarabilirsiniz. İlk olarak Model kopyalama katmanını seçin ve model gövdesinin parçalarını maskelemeye başlamak için patlama fırçalarından birini kullanın. Modelin sağ tarafıyla deneyin ve katman maskesini boyadığınızda Ön plan renginin siyah olarak ayarlandığından emin olun. Ön plan rengini siyah olarak ayarlamak için (D) tuşuna basabilirsiniz.

İşte birkaç vuruştan sonraki sonuçlar:

Şimdi Model katmanını seçin ve tekrar patlama fırçalarını seçin, bu sefer ön planı beyaza ayarlayın ve ardından patlama fırçasını kullanarak model parçalarını ortaya çıkarmak için onları vücuttan dağılmış gibi yapın. Thanos’un koptuğunu ve herkesin toza dönüştüğünü düşünün.

Referans için aşağıdaki resme bakın:


Şimdiye kadarki sonuçlar:

Adım 6 – Boşlukları Doldurmak için Enkazı Boyayın

Farklı patlama fırçaları seçin ve tamamen beyaz olan kısımlara pislik boyayarak boşluğu doldurun. Saçılan parçalardan rengi örneklediğinizden emin olun ve ardından örneklenen rengi kullanarak kalıntıları boyayın. Aşağıdaki resimde nasıl yaptığımı görebilirsiniz:

Şimdiye kadarki sonuçlar:

Adım 7 – Boyama ve Parlaklık

Sonunda, Gradient Map kullanarak görüntünün rengini değiştirdim . Git Katman> Yeni Ayarlama Katmanı> Gradient Harita ve kullanım rengi size ben eğim haritası için Mor & Turuncu rengi eskisi gibi olduğunu. Ayrıca karışım modunu değiştirdi eğim haritası için Yumuşak Işık & donukluk% 59 düşürüldü .

Git Katman> Yeni Ayarlama Katmanı> Eğriler ve tüm görüntüyü aydınlatmak.

İşte nihai sonuçlarım:

Öğreticiyi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz ve umarım bugün yeni bir şey öğrenmişsinizdir. Sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümünde yorum yaparak bana bildirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir