Google’da 1. Sayfada Çıkmak için yapılması gerekenleri madde madde yazdım.

Seo yani arama motoru optimizasyonu yaparak sitenizi google arama motorunda üst sıralara çıkarmak göründüğünden daha kolaydır. Ama doğru kriterleri belirlemek seo başlangıcı yapmak ve sitenizi üst sıralara taşımak için sabırlı olun. Çayınızı kahvenizi, çekirdeğinizi alın ve okumaya başlayın.

Bu seo başlangıç kılavuzunda sizlere ufak ama etkili seo sırları anlatacağım. Sen kimsin sırları nerden bileceksin derseniz, google arama kelimelerinde 1. olan bir çok site çalışması yaptım. Bunların sırlarını bu yazıyı okursanız görebilirsiniz.

Bu yazıyı maddelere bölelim ve her yaptığımız siteden örneklerle anlatalım.

1. Seo Optimizasyonu için ne yapmak gerekiyor? İlk önce web sitenizin hızlı açılan, fotoğrafların okuyucunun ilgisini çeken, başlıkların merak uyandıracak nitelikte olması gerektiğini söylemeliyim. Diyelim ki sizin eğitimle ilgili bir siteniz var ve çağrı merkezi eğitimleri ile ilgili yazılar yazıyorsunuz ve belirlediğiniz kelimede google aramalarında 1. sayfada çıkmak için uğraşıp üst sıralarda tutunmaya çalışıyorsunuz. Olay gayet basit, bu konuda doyurucu, ilgili kelime başlığı içeren ve detaylı anlatımı olan bir makaleye ihtiyacınız var. Siz yazamıyorsanız yazanlara yazdırmanızda yarar var. Hemen örnek yazıyı ve arama ile ilgili 2. sayfada yer alan bir siteye girip kontrol edebilirsiniz. Konunun üstte yazdığım gibi çağrı merkezi eğitimleri başlığı için oluşturduğum makaleyi ve ccegitim.com.tr sitesinin hala 2. sayfada çıkan yazısını okuyabilirsiniz.

 

2. Yazı yazarken okuyucuyu düşünün ve google’da yükselmeyi hedeflemekten çok okuyucuyu doyurun. Bunu yaptığınızda zaten okuyucu sizi birinci sıraya taşıyacaktır. Diyelim bir motosiklet siteniz var ve bu konuda belirlediğiniz kelimelerde seo sıralamasında 1. sayfada çıkmak istiyorsunuz. Motosiklet kelimesinde üst sıralamalara çıkmak yerine daha çok gelir ve okuyucu getiren 125 cc motor tavsiyeleri hakkında bilgi verici bir metin yazabilirsiniz. Bu konu araştırma yaptığınızda en çok tercih edilen arama kelimelerini bulmak için google’ın anahtar kelime aracını kullanmayı tercih edin. Benimde seo ve kullanıcı yararına yazılar ile desteklediğim Motosikletsitesi.com 125 cc motor hakkında 1. sayfada çıkan ve milyarlarca giriş yapılan diğer sitelerden daha fazla o konuda hit alan bir sitedir. Google araması yaparsanız görebilirsiniz.

3. Yazılarınızı yazarken fotoğraflar ile desteklediğinizde, o fotoğrafın neye ait olduğunu html kodunda imajın içeriğine alt=”buraya bu imajın ne olduğunu mutlaka yazın” ve imajı sayfaya yerleştirirken alt yazı olarakta bilgisi olsun. Google seo yapısında imajın değeri aramalarda çok yüksektir ve sizi seo’da ilk sayfaya taşımakta büyük yararı olacaktır. Buna örnek ise yine motosikletsitesi.com’dan bir örnek vererek açıklayacağım. Yine google’da arama yaparken 125 cc motor aratarak görsellere bakın. Motosikletsitesi.com’un ilk görselinin ilk imaj olduğunu göreceksiniz.
google'da 1. sayfaya çıkmak

4. Google’ın sitenizi bulmasını istiyorsanız ona yardımcı olun. Bir site haritası oluşturun ve google’a bunu gönderin. Yani sizin sitenizin ne olduğunu ona anlatın. Site haritanızı google’a göndermeden önce bu linkten yazıyı okuyun sonra gönderin.

5. Robot.txt nedir; sitenizde girilmesi ve girilmemesi gerekli yerleri içinde belirtebilirsiniz. Site seo çalışması yaparken bu konuyu atlamayın. Robot.txt konusunda google detaylı bilgi veriyor. Ben kendi sitemdeki örneği hemen alta yazarak bu konuda kısa ama geçerli bilgi vereyim. Disallow’un karşısında yazdığım link, web sitemde girilmesini istemediğim yer olarak belirttim. Diğer yer ise allow olarak duruyor ve site haritasının linkinide en altta paylaşıyorum. Google arama motoru robots.txt sayfamın içeriğini okuyarak ve site haritama ulaşarak beni daha kolay tanıyacak. Bu sitenin ne hakkında olduğunu kolaylıkla tepsit edecektir.

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Sitemap: https://www.motosikletsitesi.com/sitemap.xml

Bu adımları tanımlayarak kolaylıkla google sıralamasında ilk sayfalara gelebilirsiniz. Güncel yazılar yazmayı, ilgi çeken başlıklar belirleyerek okuyucularınızın sitenize gelmesini sağlamak en önemli konudur.

Yazı devam edecek